Infolinka (9 - 17 hod.) 737 207 078

Objednejte se
Zdravotní problémy

Zdravotní problémy

Co je to obezita?

Obezita se dá deifnovat jako nadměrné ukládání tuku v organismu. Nejčastěji za to může nepoměr mezi příjmem a výdejem energie. K tomuto nepoměru dochází při soustavném nebo nárazovém příjmu velkého množství potravy, bez kompenzace odpovídajícím výdejem energie. Mezi nejčastější zdroje příjmu nadbytečné energie patří především tučná jídla, sladkosti a příjem alkuholu.

Co ovlivňuje obezitu?

Na vznik a průběh obezity má velký vliv životní prostředí a nezdravý způsob života. V některých případech je na vině důsledek endokrinního onemocnění (abnormální hladiny hormonů – porucha sekrece inzulinu způsobuje diabetes mellitus, porucha tvorby tyreostimulačního hormonu TSH způsobuje onemocnění štítné žlázy), některé léky, životní situace nebo také dědičnost. Velký vliv na vznik obezity mají také rodinné zvyklosti jako výběr a množství konzumované stravy a sklon k fyzické aktivitě.

Jak zjistíme rozložení tuku v těle

Nikoliv tělesná hmotnost, ale podíl tukové tkáně v těle je rozhodujícím kritériem pro rozpoznání obezity. Tento podíl se dá zjistit pomocí BMI (Body Mass Index). Spíše orientační nebo přesněji tělesnou analýzou na digitální váze – pomocí bioimpedanční metody zjistíme procentuální podíl tuku v těle. Důležité je posuzovat jak tělesnou hmotnost, výšku, věk, pohlaví, tak i typ postavy.

Výpočet BMI = tělesná hmotnost (v kg) / tělesná výška2 (v metrech):

  • Norma do 25
  • Nadváha 25-29,9
  • Obezita 1. stupně 30-34,9
  • Obezita 2. stupně 35-39,9
  • Obezita 3. stupně nad 40

Již od hodnoty 25 stoupají zdravotní rizika. Onemocnění často spojená s obezitou jako diabetes dále stoupají od 27 a 30. Hodnoty nad 40 označené jako morbidní obezita je závažné onemocnění. Osoby, které mají tento stupeň nadváhy, umírají předčasně.

Rozložení tuku v těle

Podle obvodu pasu rozlišujeme rozložení tuku v těle a tím i typ obezity na androidní (mužský) – typ jablko a gynoidní (ženský) – typ hruška.

Žena
Zvýšené riziko ≥ 80 cm
Vysoké riziko ≥ 88 cm

Muž
Zvýšené riziko ≥ 94 cm
Vysoké riziko ≥ 102 cm

Boj člověka s nadváhou

Lidí s nadváhou i obezitou stále přibývá. Nadbytek kilogramů trápí každého třetího Čecha, obezita každého pátého! Podle odhadů odborníků by v roce 2015 mohlo být na světě 2,3 miliardy dospělých s nadváhou a více než 700 milionů obézních lidí. Skoro 20 milionů dětí na světě bojuje s nadváhou.

Rozhodně problematiku nadváhy a obezity nepodceňujme. Lidé si často neuvědomují, že čím nám tělesná váha stoupá, tím se zvyšuje náchylnost k řadě nemocí.

Dlouhodobá obezita vede při dlouhém trvání k nevratnému poškození zdraví. Při těžké obezitě už je například nebezpečné podstoupit i lékařskou operaci a i drobné nemoci mohou mít tak horší průběh.

Mezi nejčastější rizika / komplikace obezity patří

1) Diabetes mellitus 2. typu

U obézních lidí je riziko vzniku cukrovky několikanásobně větší, než u člověka s normální váhou. Cukrovka 2. typu je spojena s inzulinovou rezistencí. Hladiny inzulínu bývají snížené, ale mohou být i normální, avšak tělo nedokáže inzulín využívat. Tělo nedokáže dostatečně zpracovat krevní cukr, ten nemůže vnikat do buněk, hromadí se v krvi a vzniká hyperglykémie. Nedostatek hormonu inzulinu způsobuje také poruchu metabolismu bílkovin i tuků.

Nebezpečné jsou především komplikace, které mohou nastat při dlouhodobě a nedostatečně léčeném diabetu – onemocnění oční sítnice, ledvin, srdce a cév, hrozí diabetické kóma nebo tzv. diabetická noha. Diabetes 2. typu je nejčastější formou cukrovky u nás. Souvisí spíše s vyšším věkem (výjimkou nejsou však bohužel i malé děti), obezitou, nedostatkem pohybu a nezdravým životním stylem.

2) Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak je jednou z nejčastějších komplikací obezity. Dodržováním vhodného jídelníčku můžeme krevní tlak snížit tak, že zmenšíme potřebu užívání léků na snižování tlaku a i zdravotní rizika s ním spojená. Ze stravy vyloučíme hlavně sůl, příliš kořeněná jídla, omezíme pití černé kávy a alkoholu, tučná jídla.

3) Srdeční a cévní choroby

Obezita je nebezpečná hlavně pro srdce a cévy. Ukládání tuku v cévách dochází k jejich zužování a snižuje se jejich průchodnost. Může být porušen srdeční rytmus, hrozí embolie ale i infarkt myokardu a cévní mozková příhoda.

4) Infarkt myokardu

Příčinou je nejčastěji vysoký krevní tlak, diabetes, zvýšený cholesterol.

5) Nádory

Obézní lidé mají větší tendence k nádorovým onemocněním. U žen hrozí hlavně rakovina dělohy, prsu, vaječníků a mužů je to rakovina prostaty a konečníku.

Existuje však spousta dalších neméně závažných komplikací:

Artróza
Vysoká tělesná váha způsobuje vyšší opotřebování kloubů. Snížením hmotnosti se zmenší bolest kloubů, protože na ně nebude vyvíjena tak velká síla a nebudou tolik namáhány.

Dna
Vysoká hladina kyseliny močové v krvi se ukládá v podobě krystalků v kloubech za přítomnosti velkých bolestí. Vysoká tělesná hmotnost ještě více zatěžuje tyto poškozené klouby a tím se více opotřebovávají.

Problémy s dýcháním
Tuk tlačí na plíce a obézní se snadno zadýchávají, často se objevuje tzv. spánková apnoe, kdy na několik vteřin dojde k zástavě dechu. Velmi nebezpečná situace, může dojít k infarktu.

Problémy s potencí a reprodukcí
Snižuje se šance otěhotnět, poruchy reprodukce: neplodnost, poruchy menstruačního cyklu, samovolné potraty.

Zažívací potíže
Lidé s obezitou často popisují pálení žáhy, nadýmání, zácpu, plynatost.

Únava
Lidé s obezitou jsou často unaveni , nemají radost ze života . Únava velice rychle ustupuje po úpravě stravovacích návyků.

Kůže
Objevují se ekzémy, strie, infekce, snadno vznikají proleženiny.

Psychické potíže
Často se objevují deprese a snížené sebevědomí, problémy s provozováním zcela běžných aktivit, dokonce s cestováním dopravními prostředky a horší uplatnění na trhu práce.

Léčba obezity

Základem léčby, se kterou je třeba začít u každého obézního člověka, je redukční dieta, zvýšení pohybové aktivity a úprava jídelních a pohybových zvyklostí, provázená celkovou změnou životosprávy.

Zaujali jsme Vás?
Napište nám a objednejte se na individuální nezávaznou konzultaci.Načítá se objednávkový formulář...
Pobočky

Ústí nad Orlicí

Pobočka Ústí nad Orlicí Více informací

Svět zdraví IN LIFE
T. G. Masaryka 128
562 01 Ústí nad Orlicí

Po, Út08:30 - 17:00
St10:00 - 18:00
Čt, Pá08:30 - 17:00

+420 737 207 078

Chrudim

Pobočka Chrudim Více informací

Svět zdraví Chrudim
ulice Obce Ležáků 835
53701 Chrudim

Po, Út08:30 - 17:00
St10:00 - 18:00
Čt, Pá08:30 - 17:00

+420 770 141 160

Žďár nad Sázavou

Pobočka Žďár nad Sázavou Více informací

Svět zdraví STYL
Sadová 2237/17 (u Ivana)
59101 Žďár nad Sázavou

Po, Út08:30 - 17:00
St10:00 - 18:00
Čt, Pá08:30 - 17:00

+420 733 677 770