Infolinka (9 - 17 hod.) 737 207 078

Objednejte se

Jan Štěpánek

Omládl jsem ..

Jan Štěpánek

Nikdy jsem nebyl žádný střízlík, však mám také z obou stran původ v rolnických rodech, které po staletí živila tvrdá dřina. Dnešní doba je však jiná; fyzicky se v práci příliš nenamáhám (jsem účetní a daňový poradce), po práci jsem se také moc nehýbal a omezovat se v příjmu potravy ? To bylo pro milovníka jídla jako jsem já vcelku těžké. Miluji na potravinách nejen tu vlastnost, že zasytí, vnímám je i ostatními smysly. Ledacos si umím uvařit či upéct a jsem spíše přílohový typ než masový; mastnému či smaženému jsem nikdy neholdoval. Vypomáhal jsem si tak potravou v řešení stresů, zejména sladkostmi a přejídáním se ve večerních hodinách.

To se na mojí postavě za léta takto prožitá projevilo, při výšce 191 cm jsem dospěl k 115 kg. Lékař mne varoval před hraničním krevním tlakem, hůř jsem se pohyboval a nedostávalo se mi dechu při hraní na baskřídlovku i při občasném sportu či práci na zahradě okolo domku na vesnici. Občas jsem nějaký pokus o nápravu podnikl, leč neúspěšně. Manželka si občas také rýpla, zejména když jsem se měl vejít do nějakého oděvu, ale nebylo to nic platné.

Před mými 40-tými narozeninami mne oslovila sestra, co bych říkal tomu, kdyby mi jako dárek dala poukázku na služby Světa zdraví. Sdělila mi o čem to je (sama už byla nějaký čas klientkou) a dala mi týden na rozmyšlenou. Pár dnů jsem to zvažoval a říkal si, zda jsem ochoten odložit kus svého pohodlí a lenosti. Nakonec jsem svolil a zvolil si šestiměsíční variantu.

Začátkem prosince jsem poprvé navštívil pobočku Světa zdraví v Ústí nad Orlicí, kde se mne ujala výživová specialistka Kateřina Michalcová. Probrala se mnou životosprávu, vysvětlila mi co dělám špatně, dala první doporučení, aby přechod nebyl tak násilný a více že uvidíme po výsledcích krevních testů a doporučení lékaře. Za pár dnů jsme se sešli znovu nad výsledky a svůj stav bych nazval jedním slovem: zděšení. Nejvíc mne šokovala kolonka metabolický věk s číslovkou 64; vždyť mám ještě malé děti !!! Dostal jsem do ruky doporučené energetické hodnoty příjmu potravy, doporučený jídelníček, rady ohledně pohybu, tepové frekvence atd.

Vzápětí nastala nová etapa života spojená s poznáním pro mne nových potravin, zkoumáním jejich energetických hodnot, jiné způsoby přípravy pokrmů a načasování příjmu. Do práce odcházím zásadně s krabičkami obsahující svačinky Nic nevážím, vše odhaduji, sladkosti s výjimkou hořké čokolády téměř nekonzumuji; při pravidelné stravě na ně ani nemám chuť. Zeleniny a ovoce jím raději více, bílé pečivo jsem ze svého jídelníčku téměř vytěsnil. V tom jsem se našel a toto nadšení s mírným poklesem trvá i nadále. Rodina mi v tomto hodně pomohla, stravuje se téměř shodně se mnou.

Současně jsem se začal hýbat a nejlépe se mi osvědčila chůze – párkrát do týdne svižná procházku. Zpočátku jsem zvládal maximálně 4 km, postupem času se propracoval k 10 – 12 km a nebyl by problém i víc, ale den má jen 24 hodin… Po nějakém čase jsem však přestal běžnou chůzí dosahovat vhodné tepové frekvence pro hubnutí. Zkusil jsem nordic walking, absolvoval pár lekcí s instruktorkou a dnes už bez hůlek téměř nevycházím.

Při dalších návštěvách Světa zdraví jsem s potěšením sledoval pokles váhy a zlepšování jiných parametrů. Kateřina Michalcová mi vždy byla nápomocná, např. radou, když se dostavila krize a na pár dnů sklouzl k původní životosprávě. Poradila mi i v případě devítileté dcery, které trošku promluvila do duše a její stravování se podstatně zlepšilo.

A dnes ? Pokles váhy o cca 13 kg (při původním přáním 10 kg), dýchání bez problému, krevní tlak v normálu, metabolický věk okolo 45. Potěšilo mne i okolí, které si změny všimlo a každý se ptá, jak to lze dokázat a vypadat mladší. S pomocí Světa zdraví to jde.

Díky Kateřino!

Zaujali jsme Vás?
Napište nám a objednejte se na individuální nezávaznou konzultaci.



Načítá se objednávkový formulář...
Pobočky

Ústí nad Orlicí

Pobočka Ústí nad Orlicí Více informací

Svět zdraví IN LIFE
T. G. Masaryka 128
562 01 Ústí nad Orlicí

Po, Út08:30 - 17:00
St10:00 - 18:00
Čt, Pá08:30 - 17:00

+420 737 207 078

Chrudim

Pobočka Chrudim Více informací

Svět zdraví Chrudim
ulice Obce Ležáků 835
53701 Chrudim

Po, Út08:30 - 17:00
St10:00 - 18:00
Čt, Pá08:30 - 17:00

+420 770 141 160

Žďár nad Sázavou

Pobočka Žďár nad Sázavou Více informací

Svět zdraví STYL
Sadová 2237/17 (u Ivana)
59101 Žďár nad Sázavou

Po, Út08:30 - 17:00
St10:00 - 18:00
Čt, Pá08:30 - 17:00

+420 733 677 770